neděle 21. srpna 2016

MyFitnesspal - návod

Myfitnesspal je aplikace pro smartphony, která hlídá váš kalorický příjem. Nutno dodat, že není česky! Ale nemyslím si, že byste museli mít nějaké ohromné znalosti angličtiny, abyste se v ní vyznali. Až si vše nastavíte, stačí vám v podstatě jen znalost slovíček „Diary“ (na obrázcích v tomto článku je diary Tagebuch – já mám aplikaci německy!) a „Nutrition“ (německy Nährwerte). Tak pojďme od začátku. Jak to funguje:


INSTALACE:

Podle typu androidu si stáhnete myfitnesspal do telefonu (zadáte např. do google play a hned vám to vyjede). Na začátku bude třeba vše nastavit. Jelikož tam účet mám už dlouho, nevím úplně, co je třeba všechno vyplnit. Určitě to bude nějaké jméno, země, vaše váha, výška, pohlaví, váš cíl – kolik chcete zhubnout a za jak dlouho, jak jste aktivní (málo: celý den sedíte, více: pracujete např. jako učitel a občas někam jdete, hodně: většinu dne strávíte na nohou, extrémně: pracujete těžkou manuální prací). Po nastavení osobních údajů vám vyjede úvodní strana, je tam:
 váš denní příjem bez tréninku - potraviny + trénink = výsledný příjem na daný den
Podle toho, jak potraviny / trénink ukládáte, tak se ten horní řádek stále aktualizuje. Takhle si můžete přidat jídla / potraviny na celý den. Já to dělám tak, že si buď večer předem vše naplánuju na další den, nebo výjimečně potraviny ukládám přes den bez plánování. Na další den se plánuje tak, že v kategorii diary nad řádkem rovnice příjmu kliknete na šipku doprava (jak ukazuji na obrázku) Heute je německy Dnes, Morgen je Zítra. Kliknutím na šipku doleva si můžete prohlížet příjem předešlých dnů (Gestern = včera).

VÝBĚR POTRAVIN:

A teď k tomu, jak se potraviny ukládají. Ukažme si to na Snídani – Breakfast (něm. Frühstück). Klikneme na políčko přidat potravinu (Nahrungsmittel hinzufügen) jak ukazuji na obrázku.

Pokud je aplikace nová, neukazuje se vám tam nic z možností, co jste doposud nahráli. Takže kliknete na search (=Suchen / hledat) a hledáte – klidně i česky!!! Protože aplikaci používají i Češi. Já hledám na obrázku ovesné vločky. Kliknu na první variantu, kterou mi aplikace našla. A jelikož jsou vločky uložené jen v množství 100 g a já jich měla jen 50g, musím množství upravitUdělám to tak, že kliknu na políčko Množství na porci, je to hned ten první řádek pod nadpisem potraviny. Zobrazí se taková malá tabulka zlomku a já upravím čitatele z 1 na 0.5 (jako 50 g). Kliknu na Save (Speichern / uložit) a tímto se množství přepočítalo. Kliknutím na fajfku v modrém řádku nahoře volbu potvrdím a potravina se uloží do snídaně. Počet kalorií se odečetl od denního příjmu. Takto si uložíte všechny potraviny. Takže když jsem měla k snídani ovesné vločky s jogurtem a banánem, musím prostě vše naklikat a uložit zvlášť. Nebojte se, že by vám to bralo tolik času. Aplikace si pamatuje, co jste doposud uložili a příště se vám po volbě přidání potraviny už nabídne obvyklé jídlo s obvyklým množstvím :-).


ULOŽENÍ RECEPTU

A teď jak přidat nějaký recept, protože se vám určitě stane, že vykouzlíte nějakou mňamku, kterou ještě před tím nikdo neuložil. Takže pokud jste si třeba upekli k snídani nějakou buchtu, kliknete zase na Breakfast (něm. Frühstück). Pod políčkem Search (Suchen) máte 3 volby a Recipes (Rezepte – recepty je ta poslední). Tam když kliknete, vyjede vám dole šedé pole Přidat recept. To vyberete a už postupujete podle pokynů. Zadáte jméno receptu, pro kolik je lidí (=počet porcí) a pak kliknutím na fajfku začnete přidávat přísady, které si hledáte stejně jako potraviny, které ukládáte do pokrmů. Až vše najdete, recept zase odfajkujete a fitnesspal vám vše přepočítá a uloží. Poté svůj pokrm najdete vždy v políčku Recepty.


HLEDÁNÍ POMOCÍ ČÁROVÉHO KÓDU

Fitnesspal umí najít potraviny díky čárovému kódu, nemusíte nic složitě zadávat. Takže pokud chceme k svačině načíst nějakou tyčinku, klikneme na políčko Snack – tedy zase na šedé pole +přidat potravinu. Tam klikneme na malé znaménko čárového kódu vpravo nahoře, jak ukazuji na obrázku. Vyjede vám foťák s červeným pruhem uprostřed. Nasměrujte čárový kód potraviny k telefonu. Po pípnutí je potravina načtená a kliknutím na fajfku ji přidáte do svého jídelníčku. Také tam už zůstane uložená.

ŽIVINY BĚHEM DNE

Rovnice nahoře vám sice ukazuje přijaté kalorie, ale mně zajímá i jak jsem na tom s živinami. Když v menu Diary (=Tagebuch) sjedete úplně na konec máte vedle sebe volbu Nutritions a Notice. Nás zajímají živiny (=Nutrition / Nährwerte). Tam vám vyjede barevný koláč. Já se lépe orientuji v grafu, a  proto klikám na prostřední funkci Nährstoffe, kde vidíte, kolik jste čeho za den snědli a kolik ještě můžete.
A to by bylo ode mě vše J přeji vám s aplikací spoustu zábavy!Žádné komentáře:

Okomentovat